skaldowie progresja

51-lecie zespołu Skaldowie w Progresji

Kto by się spodziewał, że będę świętować 51-lecie zespołu Skaldowie w warszawskiej Progresji? Jest kilka rzeczy, które bardzo mi się kojarzą z moim Tatą. Jedną z nich jest muzyka. Mój Tata od zawsze miał potężną kolekcję muzyczną. To od niego można się nauczyć, czym jest życie z pasją. Jest kilku artystów, których mój Tata szanuje, ale najbardziej lubi Skaldów. No i jest za co, bo kto nie nucił zimą „papapa” myśląc o kuligu, albo nie cytował „Wiosna – cieplejszy wieje wiatr” jak tylko wyszło pierwsze majowe słońce!

Organizacja koncertu, czyli Skaldowie progresywnie

Już od dwóch lat trwa świętowanie 50-lecie zespołu Skaldowie (tak, w listopadzie 2014 rozpoczęła się seria koncertów). Więc dlaczego akurat to niedzielne wydarzenie było wyjątkowe? Ze względu na organizatora i jego pomysł. Otóż jeden z najstarszych w Warszawie sklepów z płytami winylowymi Megadisc prowadzi Jacek Leśniewski. Jest on znany fanom rockowego brzmienia z serii artykułów, które ukazywały się w czasopiśmie „Tylko Rock” oraz jako autor książki „Brytyjski rock w latach 1961-1979”. Sklep Megadisc właśnie obchodzi swoje 25-lecie i z tej okazji jego właściciel postanowił zorganizować koncert Skaldów, jako najlepszej polskiej formacji rockowej lat 60-70-tych. Jak to sam Jacek Leśniewski opisał „Skaldowie są odpowiedzialni przynajmniej za 8-10 doskonałych, eklektycznych albumów i kilkadziesiąt lżejszych, ale niezapomnianych przebojów! Warto wspomnieć tak wspaniałe, rockowe albumy, jak ‚Od wschodu do zachodu słońca’ (1970), ‚Krywań, Krywań’ (1972), ‚Stworzenia świata część druga’ (1976) czy mega-popularne, pop-rockowe ‚Wszystko mi mówi że mnie ktoś pokochał’ (1968) i ‚Cała jesteś w skowronkach’ (1969).”

Koncertowy wieczór w Progresji

Wydarzenie miało miejsce w znanym wszystkim fanom mocniejszego brzmienia klubie Progresja na Woli. Koncert był wyjątkowy ze względu na skład artystów – oryginalny z 1969 roku. Zazwyczaj bracia Zielińscy grają z udziałem 2-3 młodszych muzyków, a tego dnia wyjątkowo na 51-lecie zespołu Skaldowie w Progresji na scenie wystąpili: Andrzej Zieliński – instrumenty klawiszowe, wokal; Jacek Zieliński – wokal, trąbka; Konrad Ratyński – gitara basowa, wokal; Grzegorz Górkiewicz – gitara; Jan Budziaszek – perkusja. W kilku piosenkach Jacka wspierała Gabriela Zielińska (jego córka). Zaś gościem specjalnym był były wokalista z końca lat 70-tych Stanisław Wenglorz, który specjalnie na koncert przyjechał z Niemiec, gdzie obecnie mieszka.

Więcej znajdziecie na filmie z wydarzenia, które już niedługo opublikuję na kanale Warszamamki na Youtubie, a tam specjalnie krótka rozmowa z wielce utalentowanym i wszechstronnym Jackiem Zielińskim.

Andrzej Zielinski i Warszamamka
Moje zdjęcie z Andrzejem Zielińskim
Selfie z Jackiem Zielińskim
Selfie z Jackiem Zielińskim
konrad ratyński
Konrad Ratyński podpisuje płytę w koszulce stworzonej przez fanów zespołu Skladowie
Jacek Zieliński podpisuje płyty dla fana
Jacek Zieliński podpisuje płyty dla fana

6 thoughts on “51-lecie zespołu Skaldowie w Progresji

  1. Koncert był wspaniały. Nawet najbardziej zagorzali fani nie wierzyli, że doczekają się usłyszeć suitę „Stworzenia Świata część druga” na żywo. A jednak marzenia się spełniają – zwłaszcza te skaldowskie. Warto było przebyć pół Polki by usłyszeć Skaldów w rockowym brzmieniu.

    1. Klaudiusz, dziękuję za odwiedziny. To wielka przyjemność, że taki wielki fan zespołu zechciał przeczytać moją mini relację z koncertu.
      Tak, było warto przemierzyć pół Polski i z gór do Warszawy przybyć 🙂

  2. Małe sprostowanie, bo Skaldowie zazwyczaj grają w pełnym składzie. Natomiast bywa, że organizatorzy koncertów nie mogą zaprosić całego zespołu i wtedy występują bracia Zielińscy z rodziną. Jednak to są wyjątki. Pozdrawiam w imieniu zespołu Skaldowie 🙂

    1. Maciek, dziękuję za odwiedziny. Dzięki za sprostowanie! Na szczęście w Progresji organizator nie oszczędzał i mieliśmy do czynienia z oryginalnym składem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *