dzień niedzwiedzia polarnego

Dzień Niedźwiedzia Polarnego z Małym Przyrodnikiem

Niedługo dzień Niedźwiedzia Polarnego, więc postanowiliśmy poznać go bliżej.

Skąd pomysł, żeby świętować dzień Niedźwiedzia Polarnego?

Od tego miesiąca przyłączamy się do projektu Mały Przyrodnik stworzonego przez Ilonę z Kreatywnym Okiem. 27 lutego wypada dzień Niedźwiedzia Polarnego i stąd pomysł, aby przybliżyć dzieciom tego zwierzaka.

dzień niedźwiedzia polarnego mały przyrodnik

Poznawanie niedźwiedzia polarnego

Z rana córka zjadła śniadanie przede mną i nie miałam czasu przygotować się do rozpoczęcia prac plastycznych. Aby zająć ją na kilka minut, a zarazem zrobić wstęp do zabawy, puściłam córce film przyrodniczy, w którym głównym bohaterem jest niedźwiedź polarny. W ten sposób mogłam jej przypomnieć, że już kiedyś widziała białego misia żyjącego w krainie wiecznego śniegu. W czasie tych kilku minut filmu (z wyłączonym głosem) mogłam opowiadać jej, gdzie niedźwiedź żyje, jakie ma futro, co robi, co je, opisać misiową rodzinę.

Wyklejanie futra

Tegoroczna zima nawet w mieście była obfita w śnieg, więc łatwo było opowiedzieć małej o śnieżnej krainie. Śnieg i zimne temperatury są już dla niej zrozumiałe. Więc żeby misiowi nie było zimno, jako pierwszą zabawę zrobiłyśmy wyklejankę futra. Najpierw wydrukowałyśmy kolorowankę. Córka pokolorowała tło niedźwiedzia na niebiesko, a potem przyklejała białe futerko, czyli watę z płatka kosmetycznego.

trzylatek praca plastyczna blog

Kolorowanka

Radość z kredek i wydrukowanych kolorowanek spowodowała zmianę planów mamy. Część poznawczą przesunęłyśmy na potem. Najpierw trzeba było pokolorować niedźwiedzia z rybą – na początku na żółto, a potem na zielono i niebiesko 😀

kolorowanka niedźwiedź

Element poznawczy

Po malowaniu mogłyśmy na chwilę skupić uwagę na rozmowie o niedźwiedziu i jego częściach ciała. Z bloga huhuu.pl wzięłam wydruk niedźwiedzi, gdzie są zaznaczone poszczególne części misia, a córka nazywała je.

Czas na ciastolinę!

Ze względu na młodszego (rocznego) braciszka moja córka rzadko może bawić się swoją ciastoliną. Ale przecież świetowałyśmy dzień niedźwiedzia polarnego i nie mogło zabraknąć zabawy w tworzenie figurek misia. Niestety nasza biała ciastolina zmieniła konsystencję i stała się klejąca, miękka – ogólnie do wyrzucenia. Nie polecam kupowania ciastoliny firmy Rik&Rok. Nasza była prezentem bożonarodzeniowym i dziś już jest do niczego. Użyłyśmy, więc ciastoliny Play Doh w kolorze niebieskim.

trzylatek ciastolina montesori

Córka jeszcze nie radzi sobie z robieniem figurek 3D, więc sposobem przedszkolnym ciastolinę wykorzystała do rozcierania jej na wydruku niedźwiedzi z wcześniejszego ćwiczenia z pokazywania części ciała. Natomiast mama pokazała, jak się robi figurkę 3D łącząc kilka kulek. Mojego niezdarnego misia widać na zdjęciu powyżej- jest dość mały. Już wiem, że muszę uzupełnić nasze przybory plastyczne, aby kolejne prace miały odpowiedni rozmach 🙂

Inspiracje

Przyznam, że przed podjęciem się wyzwania Małego Przyrodnika przejrzałam kilka blogów, aby zobaczyć, co inne mamy zrobiły ze swoimi dziećmi. Chciałam podpatrzeć, co można zrobić w domu, najlepiej nie kupując niczego, a korzystając z tego, co mamy. Córka jest mała i wszystkie prace plastyczne oprócz rysowania wykonuje w przedszkolu. Dzisiaj to był nasz pierwszy raz, kiedy robiłyśmy tak wiele prac łącząc to z nauką.
Oto miejsca, które były dla nas inspiracją:
http://www.kreatywnymokiem.pl/2017/02/2702-dzien-niedzwiedzia-polarnego.html
http://huhuu.pl/niedzwiedz-polarny-maly-przyrodnik/
http://ed.bexlab.pl/niedzwiedz-polarny/21422/
https://karolowamama.blogspot.com/2017/02/dzien-niedzwiedzia-polarnego-2702.html?showComment=1488102777267

Prace zrobiliśmy w ramach projektu Mały Przyrodnik.
mały przyrodnik blog projekt

10 thoughts on “Dzień Niedźwiedzia Polarnego z Małym Przyrodnikiem

    1. Super, że istnieją takie mamy jak Ty, które dzielą się fajnymi ideami i scalają środowisko mam, które chcą dzieciom coś więcej w czasie wspólnego czasu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *