Dzień wróbla z Małym Przyrodnikiem

Dzień wróbla

Czasem jest ciężko pogodzić pracę i opiekę nad dziećmi. Tym bardziej wspólny czas powinien być mile spędzony. Aby tak było – biorę udział w projekcie Mały Przyrodnik. Już Wam pokazywałam, jak wyglądał nasz dzień z niedźwiedziem polarnym. W tym miesiącu bohaterem był wróbel.

Proste rozwiązanie – karty pracy

Brak czasu i głowy do wymyślania autorskich pomysłów spowodował, że skorzystałam jedynie z kart pracy od Ilony z bloga Kreatywnym Okiem. Chociaż początkowo chciałam skorzystać z inspiracji z kilku różnych blogów, to niestety choroby dzieci i inne obowiązki przyhamowały mój twórczy rozmach 😉 Nie szkodzi, bo karty od Ilony i tak są bardzo kompleksowe i zapewniają dużo różnorodnych aktywności dla dziecka.

Poznajemy wróbla Maurycego i jego kuzynów

Na początku kart poznajemy głównego bohatera miesiąca projektu Mały Przyrodnik – wróbla Maurycego. Następnie znajdują się fakty o tym małym ptaszku opowiedziane dziecięcym językiem np. przeliczenie wzrostu i wagi na liczbę cukierków. Dzieci mogą na mapie świata zaznaczyć w jakich krainach nie ma wróbli – jak się dowiadujemy z kart – wróble występują prawie na całym globie, więc łatwiej zaznaczyć, gdzie ich nie ma. Kolejna strona zawiera zdjęcia różnych rodzajów tych ptaszków.

dzień wróbla mały przyrodnik blog

Czas na zadania

Karty pracy w kolejnej części zawierają zadania plastyczne, jak i łamigłówki dla dzieci potrafiących pisać i czytać. Moja córka jest za mała na piktogramy czy wykreślanie wyrazów, więc przeszliśmy od razu do kolorowanki. Aby trochę urozmaicić ten czas Mała dostała ciastolinę do wyklejania obrazka. Niestety został nam tylko żółty kolor.
Oprócz wyklejania kartki, obie spróbowałyśmy zrobić figurkę wróbelka, a potem mazakiem namalować oczy, skrzydła czy łapy. Ze względu na kolor ciastoliny mój wróbel wyglądał jak kurczak.

z dzieckiem w domu prace plastyczne blog
Żółty wróbelek w wykonaniu mamy
dziecko ciastolina prace plastyczne
Żółty wróbelek w wykonaniu córki

Pomaluj mój świat na…zielono?

Na koniec poprosiłam córkę, aby narysowała park z zielonymi drzewami, zielonymi krzakami i zieloną trawą. To miało być tło, na którym córka miała przyklejać klejem wróbelki wycięte z kart pracy. Pomimo mojego powtarzania trzy razy pełnego zdania o parku pełnym zielonych roślin, Mała i tak wybrała kolory, jakie chciała 🙂 Zobaczcie, jak wygląda wymarzony park mojej trzylatki!

trzylatek w domu
Czas na przyklejanie wróbelków z karty pracy
wróbel wyklejanka czas z dzieckiem
Oto park, w którym można spotkać wróbelka Maurycego i jego kuzynów

Oto miejsca, które były dla nas inspiracją:
http://www.kreatywnymokiem.pl/2017/03/2003-dzien-wrobla-darmowa-karta-pracy.html
http://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2017/03/may-ptaszek.html?view=flipcard
http://mamatosiaczka.blogspot.com/2017/03/o-wrobelkach-sow-kilka.html?m=1
http://rozanedziecinstwo.blogspot.com/2017/03/nasz-sposob-na-swietowanie-swiatowego.html
http://cynamonkimamy.blogspot.com/2017/03/may-przyrodnik-na-tropie-wrobla.html
https://myshowelove.wordpress.com/2017/03/20/miedzynarodowy-dzien-wrobla-maly-przyrodnik/
https://dzikiewisnie.wordpress.com/2017/03/27/wroble-i-spolka/

Prace zrobiliśmy w ramach projektu Mały Przyrodnik.
mały przyrodnik blog projekt

5 thoughts on “Dzień wróbla z Małym Przyrodnikiem

  1. Dzieci są niesamowite i szalenie twórcze a swoją twórczą moc powinny wyrażać na swój indywidualny sposób. Moja siedmioletnia córka uwielbia dodawać coś więcej niż trzeba do swoich prac. A to pingwin w sukience a to niedźwiedź polarny w przebraniu Elzy a to kolory ciut niepasujące czy mieszkanko trochę jakby kogoś innego. Jej wyobraźnia jest tak niesamowicie rozwinięta i szczerze jej tego zazdroszczę. Dajmy dzieciom wolną rękę w tworzeniu!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *