Facebook to najbardziej efektywny sposób na promocję w sieci?

W zeszłym tygodniu odbyło się III Forum Przedsiębiorczych Mam. Tematem wydarzenia były możliwości związane z zastosowaniem nowych technologii. Jednak konferencję, tak jak naszą codzienność, zdominował Facebook. Czy można powiedzieć zatem, że facebook to najbardziej efektywny sposób na promocję w sieci i w rzeczywistości?

Temat spotkania, jak i jego poszczególnych części, był szeroki („Nowe technologie, nowe możliwości”), a i tak wszystko sprowadzało się do wszędobylskiego i wszechogarniającego nas fejsa. Czemu tak uważam skoro goście byli z różnych środowisk i wymieniono dużo różnych aplikacji, czy portali społecznościowych? Odniosłam takie wrażenie pewnie przez to, że praktyczne wskazówki dotyczyły korzystania właśnie z facebooka. Pozostałe miejsca w sieci były wymieniane, ale nie poświęcono im większej uwagi.

Dla mnie wartością wszelkich warsztatów czy wypowiedzi interesujących ludzi jest to, czy mogę się czegoś od nich nauczyć. Szukam motywacji do działania lub konkretnej wiedzy. W czasie forum było miejsce na jedno i drugie. Pierwsza część wydarzenia to wystąpienia i panel, a druga część to warsztat umiejętności. W czasie prezentacji uczestniczki mogły poznać historię fantastycznych kobiet, których ścieżki życiowe są bezpośrednio związane z technologią.
Agnieszka Kaczanowska opowiedziała historię założenia portalu mamaprocuj.pl oraz przedstawiła kilkanaście zasad, aby odnieść sukces biznesowy.

agnieszka kaczanowska
Agnieszka Kaczanowska i jej świetna prezentacja z przepisami na sukces biznesowy

Założycielka fundacji Girls Code Fun Karolina Cikowska opowiedziała historię swojego fenomenalnego projektu, którym jest nauka dzieci kodowania. Poprzez naukę języka programowania Karolina chce obalić mit, że na komputerach znają się tylko faceci skupiając się głównie na pracy z dziewczynkami, stąd nazwa projektu „Girls Code Fun”.

Karolina Cikowska Girls Code Fun
Karolina Cikowska z Girls Code Fun obala mit, że to faceci są najlepsi w branży IT

Sylwia Barthel de Weydenthal wystąpiła jako partner facebooka pokazując jak przedsiębiorcy mogą korzystać z opcji reklamy na największym portalu społecznościowym.

Sylwia Barthel de Weydenthal facebook
Sylwia Barthel de Weydenthal o promocji waszego biznesu na facebooku

Dla mnie najbardziej inspirująca była natomiast opowieść Ariadny Wiczling, która swoją historią pokazała, jak ważny jest rozwój, upór i wiara w siebie.

Ariadna wiczling bloger
Ariadna Wiczling opowiedziała swoją historię

Ariadna Wiczling
Ariadna Wiczling jako spełniona bizneswoman

Potem był panel, w którym brały udział: Agata Aleksandrowicz z blogu Hafija.pl, Izabela Siwik – prezes CityProjekt sp. z o.o., Anna Putts – dyrektor marketingu, Samsung Electronics Polska, Julia Sielicka-Jastrzębska jedna z sióstr założycielek Whisbear, a całość prowadziła Aneta Olkowska, dziennikarka, anowa.pl. Żałuję, że współzałożycielka Whisbear nie przedstawiła własnej prezentacji, albo z siostrą, która w tym czasie była w siedzibie Google w USA, bo ich historia była też fajnym motywującym przykładem sukcesu.

W czasie panelu od lewej widać: Aneta Olkowska, Anna Putts, Izabela Siwik, Agata Aleksandrowicz hafija.pl i Julia Sielicka-Jastrzębska z Whisbear
W czasie panelu od lewej widać: Aneta Olkowska, Anna Putts, Izabela Siwik, Agata Aleksandrowicz hafija.pl i Julia Sielicka-Jastrzębska z Whisbear

Organizatorki przygotowały 4 tematy warsztatów do wyboru – ja oczywiście wybrałam ten związany z moim blogowaniem, czyli Social Media Cocktail z Dominiką Nawrocką. Już wcześniej widziałam Dominikę w akcji, więc nastawiłam się na energetyczne i pełne konkretnej wiedzy wystąpienie. Niestety w czasie tych warsztatów usłyszałam ponownie to co kiedyś plus to co już wiem. Okazuje się, że mam całkiem niezłą wiedzę skoro zaczynam się nudzić na takich konferencjach 😉 Zaskoczyło mnie, że Dominika ze swoją wspólniczką Magdą Daniluk powtórzyły w sumie to samo, co mówiła Sylwia Barthel de Weydenthal, że facebook to najbardziej efektywny sposób na promocję w sieci. Jeżeli tak twierdzi partner fb to jest to zrozumiałe (pani Sylwia pracuje dla fb). Ale jeśli tak mówią specjaliści od mediów społecznościowych to już jest to rzecz do przemyślenia.

Dominika Nawrocka i Magda Daniluk przedstawiają Social Media Cocktail
Dominika Nawrocka i Magda Daniluk przedstawiają Social Media Cocktail

Facebook jest mistrzem nie tylko promocji w sieci, ale także dominuje wszelkie rozmowy laików o technologiach. Obecność na konferencjach pokazuje, że korporacja z biało-niebieskim logo potrafi doskonale promować się poza siecią ciągle potwierdzając nam swoją pozycję lidera wśród portali społecznościowych. W 2014-15 wiele wskazywało na to, że fb nie nadąża za zmianami i niedługo padnie. Jednak widać, że rok 2016 jest mocnym atakiem fejsbuka w walce o dominację – zmiana algorytmów dot.zasięgu postów, włączenie nowych funkcji jak livestreaming, wprowadzanie zmian na Instagramie.

Sylwia Barthel de Weydenthal promocja facebook
Już w czasie konferencji Sylwia Barthel de Weydenthal pomagała uczestniczkom w praktycznym zastosowaniu promocji na facebooku

W czasie spotkania było pokazane: jak stworzyć fanpage naszego biznesu i jak zacząć promować swoją treść (post czy też fanpage). Ale jak dla mnie zabrakło ważnych informacji, czyli jak wydawać pieniądze na promocję z głową. Nie jest sztuką wydać pieniądze i nie dotrzeć do interesujących nas klientów. Prelegentki mówiły o zasięgu promocji, ale było w tym za mało nacisku na targetowanie. Czyli ustalenie naszej grupy docelowej klientów i próbę dotarcia do nich przez odpowiednie ograniczanie reklamy. Czemu piszę ograniczanie? Bo sama korzystałam z reklamy na facebooku trzy razy i widziałam, że facebook próbuje nam pokazać, że jest w stanie dotrzeć z naszą reklamą do całego świata. Ale przecież to nie cały świat jest odbiorcą naszego produktu/usługi/treści. Dlatego należy poprzez używanie filtrów skalować naszą reklamę? Eksperci i sam fb doradza, aby kierować reklamę do 100-200 tysięcy osób, czyli wpisanie hasła „Warszawa” nie jest wystarczające, algorytmy będą działały nieefektywnie. Lepiej przeprowadzić kilka kampanii i sprawdzić ich efektywność niż jedną do zbyt szerokiego grona odbiorców, czyli do 1 mln odbiorców naszej usługi w Warszawie powinniśmy przeprowadzić przynajmniej kilka kampanii dzieląc odbiorców na grupy wiekowe, płeć, dzielnicę zamieszkania, zainteresowania,a najlepiej przez profil konkurencji 🙂
Jest więcej aspektów, które moim zdaniem były niewystarczająco podkreślone lub pominięte w czasie forum, ale pewnie stało się tak ze względu na brak czasu, tak jak ja teraz skończę ten wątek ze względu na obawę przed zbyt długim postem. Przyznam, że wątpię, czy facebook to najbardziej efektywny sposób na promocję w sieci. Postaram się kiedyś wrócić do tej kwestii i dalej bacznie śledzić poczynania niebieskiego giganta mediów społecznościowych 🙂

Po konferencji czuję głęboki niedosyt wiedzy technologicznej i liczę, że niedługo w Poznaniu na BCP ugaszę to pragnienie 😉

2 thoughts on “Facebook to najbardziej efektywny sposób na promocję w sieci?

  1. Niestety na warsztatach nie udało mi się zostać ze względu na nadpobudliwości dziecka, które po swej eksplozji energii jest bardzo zmęczone (tu patrz płaczliwe). Po pierwszej części konferencji mam podobne odczucia do ciebie, a nawet jeszcze bardziej sceptycznie. Brak mi konkretnych przykładów personalizacji działania. Co innego oczekuje osoba prowadząca bloga a co innego osoba sprzedająca konkretny produkt, usługę. Zupełnie pominięto przyjaciela Google oraz inne metody którymi można zwiększyć ilość swoich odbiorców a w szczególności jak zrobić aby mieć konkretną konwersję (conversion rate) a nie tylko polubienia na fb.

  2. Byłam obecna on-line. Świetne babki, fantastyczne doświadczenia i ta świadomość, że warto w życiu dążyć do własnego szczęścia. Już drugi raz byłam on-line, następnym chcę się wybrać osobiście, żeby porozmawiać z tymi przedsiębiorczymi i inspirującymi kobietami. Takie rozmowy zawsze fajnie motywują do działań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *