pokój dla rodzeństwa

Pokój dla rodzeństwa

Pojawienie się drugiego dziecka to radość dla rodziców, ale także wyzwanie logistyczne. W wielu kwestiach trzeba wypracować nowe rozwiązania m.in. trzeba na nowo zagospodarować dom. Poniżej pomysły, jak można zaaranżować pokój dla rodzeństwa.

Dla kogo pomysły na pokój dla rodzeństwa?

Najczęściej wspólny pokój dzielą dzieci młodsze, czyli w czasie edukacji przedszkolnej i podstawówki, dlatego znajdziecie tu przykłady pomieszczeń pełnych kolorów, z dużą ilością półek na zabawki, czy wolnej przestrzeni na ziemi czekającej na budowle z klocków czy robienie fikołków.

Funkcje pokoju dziecięcego

Pokój dziecięcy spełnia dwie ważne dla małych lokatorów funkcje: sypialnia i bawialnia. Dla dzieci przechowywanie ubrań nie jest tak ważne, jak posiadanie miejsca do trzymania ukochanych przytulanek, czy najskrytszych skarbów. Miejsce do zasypiania zyskuje na wartości dla małych mieszkańców, kiedy jest pora snu – własne łóżko z kompletem ulubionej pościeli, kocyków i poduszek pomaga ukoić do snu niejednego „trudnego zawodnika”. Zatem planując pokój dziecięcy musimy zastanowić się nad funkcjami, które chcemy, aby spełniał. Oto pomocnicze pytania dla lepszego zaplanowania pokoju dziecięcego – czy chcę, aby dziecko w pokoju dziecięcym:

 • spało? Jeśli tak to trzeba zagospodarować miejsce na łóżko.
 • bawiło się? Jeśli tak to należy pomyśleć o zabawach, które mamy na myśli. Pomoże to wybrać odpowiednie meble np. do malowania kredkami przyda się mały stolik, dla kolekcji figurek odpowiedni będzie regał.
 • odrabiało lekcje? Jeśli tak to na pewno musi być w pokoju miejsce na biurko, pasujące do niego krzesło oraz odpowiednie oświetlenie.
 • trzymało ubrania? Jeśli tak to zależnie od ilości ubrań i ich typu należy zaplanować miejsce na szafę z półkami lub wieszakami i/albo komodę.
 • spełniło marzenie? Jeśli tak to pomyśl, czy to technicznie możliwe, aby dodać do piętrowego łóżka zjeżdżalnię, umocować do sufitu huśtawkę czy jest przestrzeń na modny teraz namiot typu tipi itp.
 • Na pewno w każdym pokoju dziecięcym ważna jest pusta przestrzeń pozostawiona do rozkładania klocków, tańczenia, turlania itd.

  Inspiracje – pokój dla rodzeństwa

  Poniżej realizacje dziecięcych marzeń i potrzeb.


  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *