nesebar

Wakacje z dzieckiem – zwiedzamy Nesebar

Sądzę, że niewiele osób docenia historię Bułgarii, a jest ona imponująca. Warto poznać przeszłość tego kraju chociażby odwiedzając Nesebar.

Położenie – Nesebar

Nesebar leży na wybrzeżu Morza Czarnego, w obwodzie Burgas. Najbliższym współczesnym miastem znanym turystom jest Słoneczny Brzeg. Nesebar jest położone na końcu półwyspu. Aby dojechać do miasta najpierw trzeba przejchać drogę wąskim cyplem, gdzie widać morze. Robi to duże wrażenie. Tak samo będąc już w mieście można poczuć się jak na wyspie, gdyż woda otacza miasto z trzech stron.

nesebar z dzieckiem

Historia

Nesebar jest jednym z najstarszych miast w Europie – ma ponad 3000 lat. Ciekawe jest to, jak pod różnymi wpływami znajdował się w ciągu swojego istnienia: założony przez Traków, w VI wieku p.n.e był kolonią grecką, w 71 roku p.n.e podbity przez Rzymian, w 812 roku wszedł w skład Państwa Bułgarskiego, w 1453 roku z kolei stał się częścią Imperium Osmańskiego. Od czasów podboju Turków miasto traciło swoją pozycję handlowego i kuturalnego centrum regionu. Dopiero powstanie sąsiadującego Słonecznego Brzegu w 1959 roku spowodowało, że miasto znowu zyskało na znaczeniu i stanowi ważny punkt turystyczny.

historia nesebar

Atrakcje

Miasto ma przede wszystkim znaczenie historyczne jako perełka architektoniczna. Od 1983 roku jest wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dla zwiedzających interesujące będą wszelkie zabudowania – od starożytnych fortyfikacji przez zabytkowe kościoły i bogato zdobione cerkwie św. Apostołów, św. Jana Chrzciciela po wyroby ceramiczne i inne pamiątki z czasów Greków. Cudownie jest przejść malowniczymi wąskimi uliczkami, gorzej trochę się prowadzi wózek 😉
Dla dzieci miłym przerywnikiem zwiedzania będzie plac zabaw w samym centrum miasta. Każdego ucieszy obecność restaucji z widokiem na morze.

Dojazd

Ze Słoneczego Brzegu można dojechać do Nesebaru taksówką lub miejskim autobusem.

bułgaria z dzieckiem

nesebar architktura mieszkalna

bułgaria blog Tata miał nielada zadanie pchać wózek po brukowanych uliczkach Nesebaru

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wakacji w Bułgarii przeczytaj posty:
Wakacje z dzieckiem w Bułgarii
wakacje w Słonecznym Brzegu z dzieckiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *