warszawski bon żłobkowy

Warszawski Bon Żłobkowy

Z moich doświadczeń wynika, że rekrutacja do państwowego żłobka w Warszawie to żart. Miasto chcąc poprawić sytuację wprowadzi Warszawski Bon Żłobkowy.

Brak miejsc w warszawskich żłobkach publicznych

Już będąc w ciąży koleżanki uświadamiały mnie, jak trudno jest o miejsce w publicznym żłobku w Warszawie. Moją córkę zarejestrowałam do systemu rekrutacyjnego już jak miała 3 miesiące. Mieszkamy na Ursynowie, który jest dzielnicą, gdzie żyje dużo młodych par z małymi dziećmi. Ilość parków, przychodni lekarskich, placów zabaw jest tutaj wystarczająca. Niestety nie można tego powiedzieć o ilości żłobków (obecnie są 4, ale jeden jest w remoncie, więc w okresie 2016/2017 są 3). Jest to problem wielu warszawskich dzielnic.

Rekrutacja moich dzieci

Jak myślicie, która na liście była moja córka jak wracałam do pracy? Była w czwartej setce oczekujących! W kolejnym roku (jak miała 2 latka) awansowała o 100 miejsc na liście. Nawet mając prawie 3 lata nie dostałaby się nigdzie. Zatem jedynak w wieku do 3 lat z rodziny nieposiadającej żadnych zaświadczeń nie ma szans na opiekę w instytucji państwowej w Warszawie. Ceny za prywatny żłobek na moim osiedlu to ok.1600-2000 PLN. To jest chore.
Mój synek już bierze udział w rekrutacji w placówkach na Mokotowie, Sadybie i w Wilanowie. Ma jeszcze dodatkowe punkty za posiadanie rodzeństwa. Jego miejsce na liście jest wysokie – około 50-tego. Czyli posiadanie dwójki dzieci dopiero daje szanse na dostanie się przynajmniej jednego do żłobka. Ale trzeba mieć szczęście co do miesiąca narodzin dziecka 😉 Mój styczniowy chłopak będzie miał 20 miesięcy, jak rozpocznie się rok szkolny i może będzie przyjęty.

Luki w systemie

Dzisiaj powinnam formalnie wrócić z urlopu macierzyńskiego, bo synek skończył 12 miesięcy. Ale jak państwo, gmina pomogają mi przy zorganizowaniu opieki dla dziecka? W chwili obecnej w ogóle. Wiek emerytalny powoduje, że teraźniejsi dziadkowie i babcie pracują, kiedy rodzą się ich wnukowie. Matki mogą do pracy wrócić po wykorzystaniu rocznego urlopu. A kto potem przejmie opiekę nad dzieckiem? Aby ulżyć w opłatach rodzicom, których dzieci nie dostały się do publicznych żłobków miasto Warszawa chce wprowadzić Warszawski Bon Żłobkowy.

Warunki przyznania Warszawskiego Bonu Żłobkowego

Oto informacje z ankiety z Urzędu Miasta:
„Miasto stołeczne Warszawa planuje wprowadzenie w tym roku tzw. Warszawskiego Bonu Żłobkowego w wysokości 400 zł miesięcznie dla rodziców, którzy zdecydują się na skorzystanie z prywatnego żłobka, klubu malucha lub dziennego opiekuna. O taki Bon mogą ubiegać się rodzice:

• mieszkający w Warszawie,

• pracujący i płacący w Warszawie podatki,

• którzy nie są na urlopie wychowawczym,

• których dochód netto na jednego członka rodziny wynosi nie więcej niż 1 922 zł,

• którzy zrezygnowali z miejsca lub ubiegania się o miejsce w żłobkach prowadzonych przez Miasto oraz niepublicznych żłobkach i u dziennych opiekunów podlegających dofinansowaniu z budżetu m.st. Warszawy.”

Warunki finansowe wydają się całkiem fair, bo to oznacza średnią pensję 2883 zł netto na jednego z rodzicówb (dla 3 osobowej rodziny), czyli całkiem wysoki próg. Ale kolejny warunek – rezygnacja z ubiegania się o miejsce w publicznej instytucji – jest już dyskusyjny. Tak jak pisałam wyżej – na Ursynowie żłobek kosztuje ok.1600 zł, więc 400PLN dopłaty to miły gest od miasta, ale każdy wolałby po prostu płacić 300 PLN za miejsce w publicznej placówce. Więc Warszawski Bon żłobkowy to pomoc dla rodzin z jednym dzieckiem, ale przy dwójce dzieci rodzicom bardziej opłaca się czekać na zwolnienie miejsca w państwowej instytucji.

3 przemyślenia nt. „Warszawski Bon Żłobkowy

  1. Witam, Warszawa wprowadziła bon żłobkowy w czwartek. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji dotyczących jak i gdzie o niego się ubiegać. Zapisałam córkę do państwowego żłobka, ale raczej się nie dostaniemy ( zresztą mieszkam na Zaciszu, a najbliższy jest na Bródnie, co koliduje z dojazdem do pracy na Woli). W prywatnym żłobku też jest mała liczba miejsc i za miesiąc już będzie komplet. Więc zapisałam się na listę i od września będę zaprowadzać małą do prywatnego żłobka. Bon by mi napewno podreperował budżet.

  2. Witam. Ja chętnie też dowiedziałabym się, jak i gdzie ubiegać się o Warszawski Bon Żłobkowy. Na stronach Urzędu Miasta jest jedynie informacja, że Rada Miasta go uchwaliła, ale żadnych szczegółów dot. składania nie podano. Na państwowy żłobek nie mamy szansy (córcia w trzeciej setce oczekujących…), a prywatny, do którego z konieczności ją zapisaliśmy, bo przecież muszę wrócić do pracy, to koszt ponad 1600 zł miesięcznie… Bon bardzo by nam pomógł.

    1. Chętnie napiszę zasady przyznawania bonu, ale niestety sama nie mogę znaleźć szczegółów. Wiem, że ma to działać od września 2017. Podejrzewam, że sami urzędnicy jeszcze ustalają kryteria, tworzą formularze, organizują pracę jednostek, które będą za to odpowiedzialne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *