wystawa photo arc

Wystawa Photo Arc – znikające zwierzęta

Tym razem zachęcam Was do odwiedzenia z dziećmi Stadionu Narodowego, gdzie odbywa się wystawa Photo Arc.

Przybliżyć ludziom skalę zagrożenia

Głównym pomysłem projektu Photo Arc jest stworzenie fotograficznej arki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Skala problemu ekologicznego ukazana poprzez ilość fotografii przeraża. Bowiem przyjmuje się, że na świecie istnieje 12 tysięcy zwierząt, którym grozi zniknięcie z mapy świata. Autor zdjęć Joel Sartore współpracuje z National Geographic od ponad 10 lat nad stworzeniem tego niecodziennego archiwum. Póki co udało mu się zrobić ponad 5 tysięcy (na stronie www podają ilość 7 tys.) portretów przedstawicieli ptaków, ryb, ssaków, gadów, płazów i bezkręgowców.

photo arc z dzieckiem

Wystawa Photo Arc

Na wystawie Photo Arc w Warszawie pokazanych zostało kilkadziesiąt prac. Są to minimalistyczne portrety zwierząt zrobione na czarnym lub białym tle. Co kilka zdjęć jest dołączony komentarz dotyczący zagrożonych gatunków, czy też pracy samego fotografa. Przyznam, że dla mnie było to zaskakujące, czemu zwierzęta zostały przedstawione w tak „nudny” sposób – brak kolorowego tła, zawsze jeden osobnik stojący i patrzący się w obiektyw. Ten sposób przedstawienia poniekąd tłumaczy smutny fakt, że część zwierząt to ostatni przedstawiciele swoich gatunków, które niestety żyją obecnie jedynie w sztucznych warunkach np. w zoo. Obraz zwierząt w klatkach pewnie nie byłby tak pociągający wizualnie, jak słodkie zdjęcia małpek przypominające nam uśmiechnięte selfie.

Gdzie i do kiedy jest czynna wystawa?

Wystawa trwać będzie do 16 listopada, więc zostało niewiele czasu. Czynna jest codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00 w jednej z sal Stadionu Narodowego.

Bilety na wystawę

Wstęp jest bezpłatny, co tym bardziej powinno zachęcić wszystkich zainteresowanych.

zwierzęta wystawa dla dzieci

Czy wystawa Photo Arc jest kids friendly?

Oprócz zdjeć na sali wystawowej znajdziemy strefę dla młodszych zwiedzających. Są trzy stoliki do samodzielnych prac plastycznych, pani animatorka malująca buzie dzieciom, mapa z magnesami do przyczepiania kilkunastu zagrożonych gatunków zgodnie z ich miejscem pochodzenia oraz strefa tv, gdzie niezależnie od wieku można obejrzeć program National Geographic. Organizatorzy zatem zadbali o atrakcje dla dzieci, a także sam budynek Stadionu Narodowego jest przystosowany do wizyt matek z wózkami, o czym wspominałam tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *