Nasz syn

Poród matki z cukrzycą typu 1

Jak wygląda poród matki z cukrzycą typu 1? Czym różni się akcja porodowa i pierwsze dni życia dziecka? Jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania dziecka na cukrzycę?

Przyjęcie do szpitala

W przypadku kobiet z cukrzycą typu 1 nie zaleca się donoszenia ciąży do standardowych 40 tygodni. Kobiety objęte opieką lekarza specjalisty zazwyczaj ustalają z nim, że poród odbędzie się w 38 tygodniu ciąży po przez wywołanie akcji porodowej. W takim wypadku kobieta otrzymuje skierowanie na pobyt w szpitalu na oddziale patologii ciąży od 37 tygodnia ciąży w celu obserwacji. Wtedy lekarz prowadzący ocenia stan zdrowia matki i dziecka. Wykonywane są podstawowe badania krwi matki, codzienna kontrola ciśnienia. W przypadku dziecka jest robione USG, aby ocenić wielkość dziecka. Istotna jest waga dziecka oraz stosunek obwodu główki do obwodu brzuszka. Dzieciom kobiet z cukrzycą grozi makrosomia, czyli zbyt duża masa płodu (przewidywana powyżej 4200 g w 40 tygodniu ciąży). W takiej sytuacji poród siłami natury jest niebezpieczny i przeprowadza się cesarskie cięcie. W czasie pobytu na oddziale codziennie kilka razy w ciągu doby jest wykonywane KTG, aby obserwować dziecko.

Poród matki z cukrzycą typu 1

Zależnie od wyniku badań lekarze podejmują decyzję o dacie i rodzaju porodu. Jeśli wszystkie wyniki są prawidłowe oznacza to brak przeciwwskazań do porodu siłami natury oraz wyznacza się dzień na rozpoczęcie indukcji porodu, czyli sztucznego wywołania porodu.

Indukcja porodu

W polskich szpitalach obecnie wywołać akcję porodową można podając oksytocynę. W niektórych przypadkach lekarz prowadzący ciążę i poród zaleca także użycie cewnika.
Napisałam ” wybrali dzień na rozpoczęcie”, bo jak to z porodem – nigdy nie wiesz: ile będzie trwał i kiedy tak na prawdę dziecko przyjdzie na świat. U mnie trwało to robocze dwa dni, a w rzeczywistości II faza porodu trwała chyba 1,5 godziny (mam na myśli moment od pierwszego skurczu partego do porodu dziecka). W czasie porodu nie było żadnych komplikacji – jestem cała i zdrowa oraz mój synek też jest cały i zdrowy.

Nasz syn

Dłuższy pobyt w szpitalu

Po porodzie siłami natury kobiety spędzają w szpitalu 2-3 dni. Ze względu na cukrzycę musiałam być obserwowana 5 dni, aby wprowadzić nowe dawki insuliny. W czasie ciąży zapotrzebowanie na insulinę rośnie i wtedy zwiększona zostaje ilość hormonu. Zaś po porodzie wszystko się obniża i trzeba zmienić dawki świeżej matki o około 50-70%. Poza tym dziecko cukrzyków jest także pod specjalnym nadzorem. Wykonuje się mu badania poziomu cukru we krwi oraz wykonuje USG ciemiączka, USG jamy brzusznej. W niektórych przypadkach jest robione także echo serca. Jeśli wykonano echo serca płodu po 30 tygodnia ciąży i wynik był prawidłowy to nie ma powodu, aby powtarzać badania u noworodka. Gdyby badania płodu były negatywne albo echo serca było wykonane przed 30 tygodniem płodu to po porodzie należałoby powtórzyć echo w czasie pobytu w szpitalu w pierwszych dobach życia.

2 thoughts on “Poród matki z cukrzycą typu 1

  1. Witaj Warszamamko!
    Przede wszystkim gratuluję Synka i wytrwałości w czasie ciąży, bo jak czytam cukrzyca i NFZ nie ułatwiły Ci tych, jak dla mnie, trudnych miesięcy oczekiwania. Odkryłam dzisiaj Twoją tożsamość i bardzo mnie zaskoczyło ale i ucieszyło, że polajkowałam Twój profil na fb nie mając świadomości, że za tekstami stoi koleżanka z klasy. Dzisiaj nadrobiłam zaległości. Bardzo fajne teksty tylko jak na blogerkę mało zdjęć. Ale kto wie, może siła tego bloga ma być w treści pisanej 😉
    Trzymam kciuki i zaglądam.

    1. Monika, dziękuję za ciepłe słowa. Postaram się, aby było więcej zdjęć. Teraz wreszcie będę miała czas na pracę nad warsztatem fotograficznym, Mam też nadzieję, że uda mi się wreszcie zrealizować mój pomysł z przyjazdem do Mikołajek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *