zamek w krasiczynie

Wakacje z dzieckiem – zwiedzamy zamek w Krasiczynie

Są miejsca, które chce się pokazać dziecku. Tak właśnie było w przypadku Krasiczyna. W tej miejscowości odbył się nasz ślub i tam rodzice męża zabierali go na spacery. Teraz my przynajmniej raz w roku bierzemy nasze dzieci na miniwycieczkę obejrzeć zamek w Krasiczynie.

Położenie – Krasiczyn

Krasiczyn leży 10 km od Przemyśla na Podkarpaciu. Miejscowość położona nad Sanem jest znana jako siedziba magnaterii polskiej (m.in. Krasickich i Sapiehów).

Historia

Zamek w Krasiczynie powstał w wyniku przekształcenia surowej warownej siedziby w zespól pałacowy otoczony murem obronnym z charakterystycznymi czterema basztami. Prace rozpoczął Stanisław Krasicki pod koniec XVI w.

Narożne cztery wieże: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka mają odzwierciedlać wieczny porządek i role Kościoła, króla, papieża oraz szlachty. Zgodnie z nazwą każda z nich miała odpowiednie pomieszczenia: Baszta Boska z kopułą na szczycie mieściła kaplicę, Baszta Papieska mieściła pokoje gościnne przeznaczone dla wysokich dostojników kościelnych, a w Baszcie Królewskiej były apartamenty królewskie.

zamek krasiczyn zdjęcia
Renesansowa perła architektury polskiej

Pośrodku zachodniej ściany znajduje sie Wieża Zegarowa wraz z bramą, do której prowadzi, kiedyś zwodzony, a dzisiaj kamienny most.

Kamienny most prowadzący do zamku

Najbardziej wartościową pod względem architektonicznym częścią budowli jest kaplica z Baszty Boskiej – porównywana do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
O prestiżu tego miejsca w przeszłości świadczą odwiedziny królów: Zygmunta III Wazy, Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II.

Ceny biletów na zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie można oglądać z zewnątrz wraz z kompleksem parkowym, a także kupić wejście połączone ze zwiedzaniem wnętrz.
Ceny:
– wejście do parku – 4 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy
– zwiedzanie zamku – 12 zł bilet normalny, 8 zł bilet ulgowy
– wejście na Wieże Zegarową – 5 zł
– zwiedzanie Lochów Zamkowych – 5 zł
Istnieje oferta dla grup zorganizowanych oraz szkolnych – wtedy można skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem oraz skorzystać z opcji ogniska lub obiadu w restauracji w zamku w Krasiczynie.

wejście zamek krasiczyn
Wejście oraz kasy zamku w Krasiczynie

Dojazd

Zamek w Krasiczynie znajduje się przy drodze nr 28, prowadzącej z Przemyśla do Sanoka i Krosna. Zaparkować można tuż obok kompleksu parkowego.

Można także dojechać autobusem – linią nr 40 Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz autobusami PKS-u, jadącymi przez Birczę i Sanok. Rozkład jazdy MZK znajdziecie na stronie www.mzk.przemysl.pl, a rozkład jazdy PKS pks-przemysl.pl/dworzec-przemysl.html

armata

krasiczyn rodziny

dzieci zamek zwiedzanie
Odpoczynek po 5 minutach zwiedzania 😉
krużganki dzieci
Ucieczka przed rodzicami

brama zachodnia krasiczyn

most kamienny krasiczyn

park dzieci krasiczyn

pod górkę z wózkiem
Jedyny podjazd pod górkę w parku obok zamku
park w krasiczynie
Piękne widoki w parku

Jeśli interesuje Ciebie zwiedzanie Przemyśla i okolic poznaj posty:
Wioska Fanstasy – przenieś się do innego świata
Wakacje z dzieckiem – Pogórzanin Przeworska Kolejka Wąskotorowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *